Region Syddanmark

På denne side finder du:

Nyheder fra CPOP i Region Syddanmark
Kontaktoplysninger
Organisering, koordinering og ansvarsdeling i CPOP
Opfølgning på de fire sygehusenheder i Region Syddanmark

Nyheder fra Region Syddanmark

12.05.2022
Endnu et velbesøgt Forældrearrangement blev afholdt i Kolding d. 26. april 2022.
44 forældre deltog i forældrearrangementet i Kolding, hvor der på programmet var networking, forældreoplæg samt et oplæg fra Børneneuropsykolog Karin Hensel fra Vejlefjord Rehabilitering. Slides fra dette oplæg kan findes her.

18.03.2021
Ny pjece med forældreinformation kan findes her.

30.03.2019
Et vellykket arrangement for forældre til børn og unge med cerebral parese blev afholdt den 12. marts 2019 i Kolding.
Slides fra oplægget vedrørende Parasport Danmark kan hentes her og slides fra oplægget vedrørende fysio- og ergoterapi kan hentes her

12.03.2018
Rapport “Evaluering af de tværfaglige CPOP konsultationer i Region Syddanmark” kan hentes her

Kontaktoplysninger

Kontaktoplysninger på lokale koordinatorer i Region Syddanmark

Kontakt omkring patientforløb, indsendelse af CPOP protokoller og spørgsmål vedr. lokale arbejdsopgaver kan ske til den sygehus enhed, hvor barnet følges.

Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg (SVS)
Lene Jeberg, lokal koordinator
Telefon: 79 18 23 75
E-mail: lene.vangsoe.jeberg@rsyd.dk
Adresse: Terapiafdelingen, Sydvestjysk Sygehus Esbjerg, Østergade 76, 6700 Esbjerg

Sygehus Sønderjylland (SHS)
Hanne Esbensen og Maike Tomaszewski, lokale koordinatorer
Telefon:  79 97 65 85
E-mail:hanne.esbensen@rsyd.dk / maike.tomaszewski@rsyd.dk
Adresse: Sygehus Sønderjylland, Rehabiliteringsklinikken, Kresten Phillipsens Vej 15, 6200 Aabenraa

Sygehus Lillebælt i Kolding (SLB)
Heidi Holst Karing og Christina Hviid, lokale koordinatorer
Telefon: 76 36 28 32
E-mail: heidi.holst.karing@rsyd.dk / christina.hviid@rsyd.dk
Adresse: Terapiafdelingen, Sygehus Lillebælt, Skovvangen 2-8, 6000 Kolding

Odense Universitetshospital (OUH)
Susanne Muldager, Lone Helleberg og Anja Skriver, lokale koordinatorer
Telefon: 2054 3403 / 2126 2832
E-mail: susanne.muldager@rsyd.dk / lone.helleberg@rsyd.dk / anja.skriver@rsyd.dk
Adresse: Odense Universitetshospital, Sdr. Boulevard 29, 5000 Odense C

Kontaktoplysninger på Regionale koordinatorer i Region Syddanmark

Helle Sneftrup Poulsen, ergoterapeut, Helle.S.Poulsen@rsyd.dk, 40240765
Tina Udemark Pasgaard,  fysioterapeut, Tina.Udemark.Pasgaard@rsyd.dk, 24418489

Organisering, koordinering og ansvarsdeling i CPOP 

Regionale styregruppe i CPOP Region Syddanmark
Oversigt over medlemmer pr. januar 2022 inkl. mailadresser kan hentes her

Kommunale CPOP koordinatorer i Region Syddanmark
Oversigt over kommunale CPOP koordinatorer kan hentes her.

CPOP koordination i Region Syddanmark
Oversigt over CPOP koordination i Region Syddanmark, snitflader mellem sektorer og koordinatorer kan hentes her

Tværsektoriel samarbejdsaftale
Det Administrative Kontaktforum (DAK) – som er det øverste administrative organ på sundhedsaftaleområdet i Region Syddanmark, har d. 25. januar godkendt et forslag om en tværsektoriel samarbejdsaftale vedrørende den ergo- og fysioterapeutiske del af CPOP. Samarbejdsaftalen kan hentes her

Opfølgning på de fire sygehuse

De fire sygehusenheder i Region Syddanmark anvender CPOP til opfølgning af børn og unge med cerebral parese og cerebral parese lignende symptomer.